Az öt legjobb könyv óvodai és kisiskolás bántalmazás feldolgozására

Szekálás, bántalmazás, bullying – minden gyerek segítségre szorul, amikor ilyen helyzetbe kerül. A szakemberek szerint az óvodáskorban időben és jól kezelt szituáció a legjobb alapozás a későbbi helyes viselkedésminták és problémakezelések kialakításához. A csoport megtanulja hogy vannak határok, hol vannak, hogyan nevezzük meg őket, hogyan hozzuk a bántalmazó tudtára, hogy ez nem jó nekünk, és hogyan védjük meg egymást, csoportként fellépve. És most is, mint mindig, hamar kiderül hogy a legjobb eszköz a téma feldolgozásához a mese, a történet, amit át lehet élni, azonosulni lehet, kicsit láthatjuk magunkat kívülről, együttérezhetünk másokkal.


Ebben a válogatásban megmutatjuk a bántalmazás kezeléséhez legnagyobb segítséget nyújtó könyveket, óvodásoknak és kisiskolásoknak. Korosztályosan állítottuk őket sorba, a kisebbektől a nagyobbak felé haladva.

31770.jpgBerci az mondja, állj!

A Bori és Berci füzetek valószínűleg legjobb darabja olyan témát tárgyal, ami sajnos ritka a kicsiknek szóló könyvekben. A történetben Berci nem az áldozat és nem is a bántalmazó; hanem az a gyerek, aki nem hagyja annyiban. A közbelépése nagyon jól mutat példát: meghúzza a határokat, fellép az áldozat védelmében, maga mellé állítja a többieket, de mindenközben nem fordul önbíráskodásba, árulkodásba. Kifejezetten ajánljuk 2-4 éves gyerekeknek.


Megveheted a webshopunkban

a_jatszoter_olyan_mint_a_dzsungel_borito_1000px.jpgA játszótér olyan, mint a dzsungel

Shona Innes gyerekeknek szóló képes pszhichológiai kisesszéi minden fontos és nehéz témát érintenek. Ezek a könyvek tökéletesre csiszolt kis ékkövek. Rövid szövegük minden szava, minden hasonlata átgondolt, sokszor próbált, újra és újra javított és csiszolt. A szerző gyerekpszichológus, terápiás üléseken jegyzeteli fel azokat a mondatokat, hasonlatokat, amik láthatóan célba értek; majd híressé vált leveleiben tökéletesíti őket. Ebben a könyvben a játszótér (óvodaudvar, csoportszoba, tanterem) szereplőinek térképe, és a köztük való sikeres navigáció (konfliktuskezelés) alapjainak megteremtője. 4 éves kortól ajánljuk.


Itt teheted a kosaradba

babaroka_cipoje_borito_1000px.jpgBabaróka cipője

Kiss Judit Ágnes a tőle megszokott érzékenységgel és széles látszöggel nyúl a témához. Babaróka új óvodába kerül, már ezt is nehéz megszokni, de ráadásnak egy ideig ortopéd cipőt is kell viselnie. Amikor az óvodában csúfolni kezdik a “műpatája” miatt, a családja támogató környezetet és kreatív segítséget ad neki, hogy egyedül birkózhasson meg a helyzettel. Miután ez sikerült, érdekes forulat áll be a történetbe. A Gidóoviba két új gyerek érkezik, akik hamar áldozattá válnak; ők klesznek a csúfolódás, bántalmazás célpontjai. Babaróka pedig úgy áll ki értük mint egy igazi hős – valódi példaképpé válva az olvasói előtt.

Itt szerezheted be




765438f.jpgHogyan győztem le a szekálómat

Mondhatjuk, hogy ez a képeskönyv egy esettanulmány. Nagyon rövid, de jól összefoglalt történet, megtörtént eset alapján, ami a lelki önvédelem, a verbális kiállás lépéseit mutatja be. Egyszerű, de nagyszerű, kifejezetten kibeszélésre, megbeszélésre készült könyv nagyobb óvodásoknak és kisiskolásoknak.



Itt tudod kosárba tenni



25903.jpgNEM mese

Kertész Erzsi segítő meséje azoknak a gyerekeknek szól, akik – bár ezt így nem tudják kimondani magukról – nem tudnak senkinek nemet mondani. Az ilyen gyerekek gyakran lesznek aztán bántalmazás áldozatai, vagy éppen a bántalmazó vonakodó és szégyenkező, de mégiscsak aktív segítői. A Nem! mese legnagyobb erőssége a terápiás ív felrajzolása (a probléma felismerésétől, kimondásától a pár lépcsős „tréningig“), és a szuper és vicces szimbolikus figurák. Egyik főhőse az érintett gyerek, a másik pedig eg nem. Aki aztán kiváló „kiképzést“ tart neki. Ennek egyik leckéje, amikor a bántalmazó a többieket is rá akarja venni hogy vegyenek részt a bántalmazásban – és neki kell nemet mondani.


Itt tudod megszerezni

13696.jpgNe bánts! könyv

Pernilla Stalfelt úgy tud jól magyarázni komoly ügyeket a gyerekének, ha közben le is rajzolja. Néha elvont fogalmakat tud így jól ábrázolni, néha pedig egyszerűen vicces. Viccessel pedig jól meg lehet tartani egy gyerek figyelmét, nem igaz? Ezért van az, hogy a rajzai ennyire skicc-szerűek és kicsit abszurdak. Ennek a könyvének a bántalmazás és a kiközösítés a témája. Egyik oldalról a kiközösített érzéseinek megértése, de el nem feledve a másik oldalt sem: kiből és hogyan lesz bántalmazó.



Itt tudod megvenni

Kapcsolódó termékek